Skip to main content

Trzynastego kwietnia roku pamiętnego dwa tysiące trzynastego

portret użytkownika witold k
popieluszko.jpg

z naszego archiwum

Trzynastego kwietnia roku pamiętnego dwa tysiące trzynastego – XVII List do Przyjaciół.

Dzień 13 kwietnia 2013 r. to ważna data dla Piotrkowian. To dzień sprowadzenia do naszego miasta Relikwii błogosławionego Jerzego Popiełuszki. Po wielomiesięcznej pracy i modlitwie, w tym także przed urną z doczesnymi szczątkami błogosławionego, Patron Solidarności stanie się naszym ważnym orędownikiem u Pana.

Uroczysta, koncelebrowana Msza święta (przyjęcie przez wiernych Relikwii), to także powrót do piotrkowskiej mszy świętej w intencji Ojczyzny, nowe otwarcie się, przypomnienie naszego zaangażowania w sprawy społeczne, polityczne, przepełnione duchem modlitwy i służby.

Dzięki osobom, o których pracy i modlitwie wiem (Ojciec Superior Mieczysław Jóźwiak, Zbigniew Mroziński, Ryszard Łopaciński)- przybędą do nas Relikwie.

Dokonam swego rodzaju retrospekcji.

Piotrkowska msza święta za Ojczyznę jest jedną z pierwszych, publicznych i najpewniej najdłużej trwającą. Odprawiona aż 321 razy, od 13 stycznia 1982 do 13 września 2008. Ideowi i merytoryczni Jej służący to: Ojciec Andrzej Polasik, ksiądz Remigiusz Wysocki, Maria Czomber i Witold Kowalczyk, z solidarnościowej grupy DLP należy dołożyć Jacka Tworkowskiego i wielu innych, a po moim „oddaniu” (2007) osoby z jezuickiej grupy religijnej – tutaj liderów nie znam. Przez lata msza za Ojczyznę miała niezliczoną ilość opiekunów w osobach kolejnych Superiorów.

Swoje obawy i rozterki zebrałem, Tutaj. natomiast nadzieje, nowe nadzieje wyrażę tak: Na pewno moje słowa, opinie, plany - znajdą poparcie u wielu.

Życie nie znosi próżni. Główną ideę mszy z lat osiemdziesiątych i później w jakieś mierze przejęła msza święta 10 każdego miesiąca, odprawiana u Ojców Bernardynów. Obecne: msze święte w intencji Ojczyzny, okolicznościowe, środowiskowe, cała szeroko rozumiana działalność duszpasterska, nie może tu ulec pomniejszeniu.

Forum Ruchów Katolickich, jedna z pierwszych w kraju tego typu formacji świeckich, przetrwała.
Szczątkowo przetrwała. To stracony czas, ponieważ nie tyle, że przetrwała, powinna być największą formacją w mieście. Dużo by o tym pisać, każdy wie... Jesteśmy katolikami, należymy do Kościoła powszechnego, który na wzór polskiego hipermarketu nie pyta - skąd jesteś Ty? Mamy zatem, każdy widzi, działania i osoby, które w dobrej wierze... oburzają innych. Analiza ich postępowania, pracy, służby budzi sprzeciw. Trzeba to ogarnąć, ale tak, żeby nie zapędzać do narożnika (formatować od góry). Próba historyczna i współczesna formatowania Polaków kończy się narodowym upadkiem. Przypomnę tylko liberum veto. Miało być próbą likwidacji korupcji, stało się narzędziem rozebrania nas na części – rozbiory.
Zatem jak?… Jak przy - konkurencji, poróżnieniu, braku czasu, środków etc.

Powrót do korzeni.

Nie jest tak, że w latach osiemdziesiątych nie byliśmy (u ojców Jezuitów) poróżnieni. Byliśmy. Jednak nikt nie ma wątpliwości, że z Duszpasterstwa Ludzi Pracy wyszła pierwsza w III RP piotrkowska prawicowa elita. Pewne jej środowiska nigdy nie podjęły współpracy. Przyszły nowe, których nie było przed 1989 r. Z satysfakcją obserwuję nowych (że tak powiem) ludzi, którzy bardziej niż „kombatanci” służą Najjaśniejszej. Mamy też i tych, którzy odeszli, poszli w mamonę czy w „inną stronę”. Wszyscy jednak, jak jeden mąż, szanują korzenie – pochodzenie. Jestem pewien, że to wartość (zapas), która starczy na nowe otwarcie się.
Trudno być autorytetem wśród swoich, zwłaszcza w atmosferze konkurencji. Nie wychodzi! Jedni w związku tym poddali się; inni, jak samotnicy, coś robią... w opuszczeniu. Na mszę świętą przybywamy jako równi wobec Pana, jeśli przyjąć zasadę: wielu w jednym celu. Osobiście próbuję tę zasadę realizować przy pośredniczeniu w organizowaniu czczenia Rotmistrza Witolda Pileckiego. W tym roku Rotmistrza Witolda Pileckiego i Generała Stefana Roweckiego.

Msza święta za Ojczyznę będzie odbywać się zawsze 13 dnia każdego miesiąca u Ojców Jezuitów, na którą zapraszamy wszystkich miłośników i zwolenników, jak za dawnych czasów.
Jeśli:

  • środowiska zorganizowane dadzą przykład systematycznej obecności na Mszy św.,
  • podejmą dodatkowe (jak było w latach osiemdziesiątych) formy np. edukacji,
  • modlitwę wiernych mogłyby przygotowywać i realizować w czasie Mszy św. osoby ze wspólnot skupionych u Ojców Jezuitów,
  • poszczególne środowiska, jak to było w latach osiemdziesiątych w DLP, przygotują przed/bądź po mszy propozycje kulturalne czy polityczne, samorządowe, w duszpasterskim otoczeniu,
  • liderzy to nie tylko przywódcy, ale także publicyści dzielący się swoją wiedzą, doświadczeniem czy intelektualną prowokacją, np. na portalu trybunalscy.pl, gdzie trwać może ożywiona publiczna debata,
    słynna „trzynastka” może nam się udać i przynosić, jak to było, dobre owoce.

    Nasz portal - trybunalscy.pl, jest otwarty w całej rozciągłości. Można założyć grupę tematyczną i poprzez nią mieć bezpośredni kontakt w każdej sprawie.

    Relikwie Błogosławionego Popiełuszki w Piotrkowie Trybunalskim
    Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny
    Powiązane
    Encyklopedia Piotrkowian czasu przełomu

    witold k

    3 kwietnia 2013

  • 5
    Ocena: 5 (4 głosów)
    Twoja ocena: Brak
    Grupy robocze:

    Rodzina Trybunalska

    portret użytkownika witold k

    Znalazłem w naszej bazie użytkownika "Rodzina Trybunalska", może to konto moglibyśmy wykorzystać, w najszerzej rozumianym programie "13"? Byłaby to także okazja do odświeżenia bogatej historii periodyku, jak i ludzi tworzących tę gazetę i ideę. Wpis ten dedykuję szefom redakcji "Rodziny Trybunalskiej"

    Opcje wyświetlania odpowiedzi

    Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.