Skip to main content

Historia; nam współczesna... lata osiemdziesiąte XX w

portret użytkownika witold k

Chciałbym rozpocząć cykl wypowiedzi Piotrkowian, uczestników wydarzeń nam współczesnych. Tych, którzy w latach wskazanych (i wcześniejszych... cały PRL np. przesiedlenia, nakazy...) czynnie funkcjonowali i ich dzieci, dla których to historia z rodzinnego gniazda.

Sprawa nurtuje mnie od lat. Czasem o tym piszę. Owe nurtowanie bierze się stąd, że w latach dziewięćdziesiątych zorientowałem się, że wyrządziłem krzywdę sobie i całemu środowisku np. przy jezuitach - DLP. Chodzi oto, że zabierałem żonie (chętnie oddawała) prześcieradła, darłem na pół, robiłem z nich transparenty. Po czym wieszałem np. na Jasnej Górze a inne po latach wyrzuciłem. Nie zachowałem ulotek, w tym swojego autorstwa. Utraciłem dowody ważnego przełomowego etapu w naszej historii. Ja wiem, że to dobrze świadczy, że to pokazuje, że ja i moi przyjaciele z antykomunizmu byliśmy ideowcami nie interesownymi gnojkami, którzy w tym czasie z boku przyglądali się.

Tyle miodu. Trochę dziegciu. Dziś, kiedy siadam do pisania, jak mam nadzieję jedynie pierwszego, nie jedynego, kombatanckiego tekstu widzę, że to spora trudność. Moja wykazana np. tutaj w szczególności pod linkiem w tekście droga do celu jest trudna. Byliśmy też i wtedy podzieleni. Zatem owe podziały mogą dziś utrudnić cel jakim jest uporządkowanie wiedzy o czasie, który mija. A jest to potrzebne po to aby np. przywrócić Mszę Świętą za Ojczyznę w całej swej byłej okazałości. Trzeba posprzątać... Chciałbym o tym pomówić z Superiorem.

Do meritum. Opozycja antykomunistyczna była podzielona. Owy podział funkcjonuje do dziś. W Piotrkowie, tak to widzę, przeszedł w miarę delikatnie: mowa o latach osiemdziesiątych tj. do roku 1989. Inna sprawa to okres po tym roku, jeszcze inna lata dziewięćdziesiąte, zupełnie inna to dzień obecny. Wszystkie wskazane okresy odcinają kupony od tego co robiliśmy w latach juty wojskowej. Jeśli uda nam się przejść ponad i wskazać ciągłość to to jest to czego od nas oczekuje wewnętrzny obowiązek i świadectwo, które mamy zostawić.

Kilka uwag natury porządkującej. Nasze wspomnienia, komentarze dokumenty, refleksje wkładajmy w blogach, każdy zarejestrowany użytkownik taki może założyć. Linki do nich umieszczamy w odpowiednim wątku na forum. Oczywiście wspomnienia wkładamy na swoje strony jeśli mamy bądź będziemy mieli, trybunalskim udostępniamy. Zachowujemy do nich prawa w każdym czasie. Mamy także grupę tematyczną, która jest dostępna tylko dla wykazanych osób.

Powstałe w ten sposób materiały posłużą do napisania historii i biografii dla Biogramów

21 czerwca 2008

Forum

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak