Skip to main content

Refleksje historyczne w Święto Niepodległości

portret użytkownika Marek

Kogo miała caryca pod „spódnicą”?

W Święto Niepodległości często nawiedzają nas myśli – dlaczego? Dlaczego silne państwo stoczyło się do utraty suwerenności i wymazania z mapy Europy? Sięgamy myślami do końca okresu silnej Polski czyli śmierci króla Jana III Sobieskiego. Nastąpił okres bezkrólewia, wojen domowych, o tron, utworzenia Królestwa Pruskiego i postępującego uzależnienia od Rosji. Car Piotr I rozszerzał swoje imperium o państwa, które mu na to pozwalały ze względu na swoją słabość.

Względnie spokojny okres rządów Augusta III zakończył się jego śmiercią w 1763 roku. Nastał rok 1764, kiedy to „wyskoczył spod spódnicy Katarzyny II Wielkiej” jej były faworyt król Stanisław Poniatowski.
Ten kochany przez warszawiaków „Stasiu”, zwrócił się o pomoc do „Katariny”, która w 1767r skierowała do Polski 40 –tys. korpus wojska (historyczna analogia miała miejsce też w naszych czasach). Wojsko zabezpieczyło zawiązanie konfederacji innowierców , słuckiej i toruńskiej.

Zawiązaną następnie kontrkonfederację radomską wykorzystała zręcznie „Katarina”. W 1768 roku sterroryzowany przez Rosjan Sejm ( szachując króla) podpisał Traktat o Wieczystej Przyjaźni z Rosją. Rzeczpospolita stawała się protektoratem rosyjskim a Rosja wystąpiła jako obrońca „ ruskiej wiary”.

Marek

11 listopada 2014

P.S.
To refleksje osoby nie będącej historykiem. Ich źródłem są podróże Polaków. W załączeniu sfotografowane (w muzeach zagranicznych) karykatury angielskie i francuskie z 1791 r.
Pod Czeszmą rozegrała się w 1770r bitwa morska między flotą turecką i rosyjską. Zawarty w 1768 traktat polsko-turecko-tatarski ( konfederaci barscy) spowodował , że losy Polski rozegrały się też w tej bitwie.Turcy ponieśli klęskę.

5
Ocena: 5 (4 głosów)
Twoja ocena: Brak

Można okiełznać

portret użytkownika witold k
5

Można okiełznać polskiego pańskiego ducha. Można tylko nie ma kto tego zrobić.... bo Mężów Stanu nie ma. Gdyby JP II żył jeszcze chociaż 30 lat... Można by też bez takich tuzów ale. Ale mieszają i mieszają.

Po pierwsze i kolejne:

 • rozdać wszystkim Polakom (polskie pochodzenie i prośba) paszporty
 • podnieć próg wyborczy do 50%
 • obowiązek głosowania (nie chce glosować wpłaca 1% rocznego dochodu na fundusz społeczny)
 • ordynacja większościowa, okręgi jednomandatowe
 • Referendum jako główne narzędzie w sprawach strategicznych i lokalnych samo opodatkowań
 • jawność, pełna jawność polityczna i społeczna
 • edukacja, edukacja, edukacja zwłaszcza w spr. polityki postkolonialnej, jaka pod rożnymi przykrywkami, jest realizowana
 • ...
 • Tak wiele należy zmienić

  Podnieść najniższe pensje tak by dawała możliwość godnego przeżycia, zwiększyć kwotę wolną od podatków tak np.12000 na rok. Podnieść je dla wysokich zarobków. Zlikwidować Senat a liczbę posłów ograniczyć do 100, zarobki dla nich to średnia krajowa. Niech służba i wynikające z tego prestiż dla Kraju stanie się ich motywacją i motorem działania. Odbudować polski przemysł a inwestorów zwolnić z podatków relatywnie do poniesionych nakładów. Opodatkować obce Sieci handlowe i banki podatkiem obrotowym i kryzysowym. Spółdzielczość reanimować, ściągać emigrantów i stwarzać im warunki życia i inwestycji. Itd,Itd.

  Opcje wyświetlania odpowiedzi

  Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.