Skip to main content

Marek Jaworski

12-go maja

portret użytkownika Marek

JP II:„Patriotyzm to znaczy czcij ojca swego i matkę swoją”, (Jan Paweł II).
JP I: Józef Piłsudski, ur. 1867r zm. 12 maja 1935 r.)
Marszałek umarł w wieku 68 lat (tyle lat mam obecnie!)
Data śmierci 12 maja przypomina też zamach majowy z 1926 r. O tym wydarzeniu Marszałek mówił: „ Bóg nad grzechami litościwy nam odpuści rękę karzącą odwróci, a my stańmy do naszej pracy, która ziemię naszą wzmacnia i odradza”. W zamachu zginęło ok. 400 ludzi.

Program wymiany młodzieży

portret użytkownika Marek

Głos w sprawie miasta partnerskiego Esslingen w Niemczech
Podpisana umowa partnerstwa sugeruje i akcentuje wymianę młodzieży.
Czy Pan Prezydent może spowodować by na stronie Urzędu Miasta w zakładce "Miasta Partnerskie" zostało zamieszczone szczegółowe porozumienie na ten temat?

P.S.

Wielki Jubileusz przed nami

portret użytkownika Marek
3acanvas.jpg

Początek państwowości polskiej po latach zniewolenia. Co działo się w Piotrkowie w listopadzie 1918 roku? Publikujmy fakty znane i te mniej znane. Może wzbogacimy swoją wiedzę historyczną?

Marek

4 listopada 2017

portret użytkownika Marek

800 lat Piotrkowa Trybunalskiego

logo800.jpg

Jubileusz jest okazją do porządkowania, dokumentowania odległej historii miasta i tej współczesnej. Na historię składają się wielkie wydarzenia, fakty, ale i te drobne, o których nie wie ogół społeczności.

Chwała Dyrekcji ZSP-1 za przywrócenie „skazanej na zapomnienie” historii szkoły. Odbyła się piękna uroczystość Jubileuszu 111-lecia tradycji tej szkoły.

 • „Nie chwała” dla Dyrekcji Zespołu Szkół „Gabor” za sprawą usuniętej tablicy pamiątkowej z fasady budynku szkoły w Al. 3 Maja nr 36/38, zamieszczonej przez towarzystwo TPPT.
 • Podziękowanie dla Pana Witolda Kowalczyka

  portret użytkownika Marek
  111lecietps26.05.201.jpg

  Podziękowanie dla Pana Witolda Kowalczyka
  Uprzejmie informuję, że dnia 26-go maja 2017 roku odbyła się w szkole ZSP nr 1 uroczystość 111-lecia historii szkoły. Zakończyły się dyskusje między zwolennikami wymazania z pamięci społeczności piotrkowskiej „historii szkoły skazanej na zapomnienie” i tymi, którzy w porywie serca i umysłu postanowili tę historię przypomnieć i utrwalić.

  Dziesięciolecie Upamiętnienia

  portret użytkownika Marek
  herbPT.svg.png

  W Dziesięciolecie Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych.

  Zniszczenie (czy przeniesienie na cmentarz, to jedno) pomnika Żołnierza Polski Ludowej miałoby nastąpić w dziesięciolecie upamiętnienia ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH?

  Przestępstwo w demokracji

  portret użytkownika Marek

  Kolejny raz Polacy są manipulowani przez duże, zorganizowane grupy aktywistów politycznych. Jeśli osoba (obywatel) coś ukradnie lub jest tylko posądzona o kradzież to musi sama udowodnić swoją niewinność. Do tej kategorii „kradzieży” zaliczam płatne donosy, gdyż instytucje wypłacające w przeszłości takie „gratyfikacje” czerpały pieniądze z kasy państwowej. KRADŁY WIĘC OBIE STRONY. W demokratycznym społeczeństwie, wyroki rozliczające kradzieże wydają instytucje demokratyczne. Są nimi: policja, prokuratura, sądy, inne, posiadające stosowne uprawnienia.

  Refleksje historyczne w Święto Niepodległości

  portret użytkownika Marek

  Kogo miała caryca pod „spódnicą”?

  W Święto Niepodległości często nawiedzają nas myśli – dlaczego? Dlaczego silne państwo stoczyło się do utraty suwerenności i wymazania z mapy Europy? Sięgamy myślami do końca okresu silnej Polski czyli śmierci króla Jana III Sobieskiego. Nastąpił okres bezkrólewia, wojen domowych, o tron, utworzenia Królestwa Pruskiego i postępującego uzależnienia od Rosji. Car Piotr I rozszerzał swoje imperium o państwa, które mu na to pozwalały ze względu na swoją słabość.

  Do TPPT

  portret użytkownika Marek

  z naszego archiwum

  Do Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego.

  Byli Państwo właścicielem tablicy pamiątkowej, którą zamocowano na fasadzie budynku dawnej „Szkoły Jacobsona”, zajmowanym obecnie przez „Szkoły Gabor”. Płyta z brązu, upamiętniała historycznie doniosły fakt założenia, pierwszego w Piotrkowie, „Gimnazjum Polskiego” pod zaborem rosyjskim. Wywalczyła go, strajkami w 1905r, wspaniała młodzież piotrkowska. Tablicy nie ma.

  "Biało-czerwoni ku przyszłości " - ale jakiej, antyunijnej?

  portret użytkownika Marek
  polska-flaga-stare.jpg

  Już czas by klub "Trybunalscy" zaktualizował swoją deklarację ideową z 2006 roku. W "komentarzach", "odpowiedziach", przewija się temat wyjątkowo wrogiego artykułu zamieszczonego w 10-tą rocznicę naszej przynależności do U.E.

  Deklaracja ideowa jednoznacznie i jasno powinna odnieść się do naszego uczestnictwa w U.E. Jestem autorem nazwy Portalu, wyłonionej w konkursie. Chcę wiedzieć do jakiej przyszłości autorzy
  (członkowie klubu) zmierzają.

  Marek

  2 maja 2014

  Subskrybuj zawartość