Skip to main content

Historia Solidarności Energetyków piotrkowskich na tle ówczesnego czasu w Piotrkowie i Łodzi

portret użytkownika witold k
14.01.1098 Ogloszenie KZ S.jpg

z naszego archiwum

14 stycznia 2018 roku minie 29 lat od reaktywacji legalnej działalności NSZZ ”S” w Rejonie Energetycznym Piotrków Trybunalski – jak się potem okaże - pierwszej w polskiej energetyce. Oddaję cały rok (na XXX rocznicę) na spisanie wspomnień zebranie (grupa zamknięta i chmura) dokumentów.

Jeszcze na początek. W Piotrkowie funkcjonowała choć nieformalnie grupa (spersonalizowana dwoma nazwiskami Mroziński Kowalczyk) związana z ideą nieuznawania prawa Junty Wojskowej (w Bełchatowie: Ryszard Wyczachowski w Łodzi - siedziba GR KK z liderem J. Kropiwnickim) i z niej wynikającego rozwiązania NSZZ ”S”. Dziś wiemy, że komuniści chcieli posłużyć się TW Bolkiem w spr. reaktywacji Solidarności bez Geremków i spółki. Od 1984 r. pierwszego kontaktu poza Macierewiczem i Siłą Nowickim zaczęło się układanie III RP. Szykowanie miejsc internowania dla „ekstremy”.

KZ NSZZ "S" w RE Piotrków jest drugą, może trzecią w PT ujawnioną KZ. Tutaj należy się informacja. Pod koniec 1988 roku Zarząd Miejski w PT NSZZ ”S" deleguje mnie, członka tego gremium, do pracy w biurze przygotowującym chętne Komisje do ich ujawniania – przygotowywania szkoleń i dokumentów. Zespół był dwuosobowy: Witold Kowalczyk i Ewa Juszko-Pałubska prawnik. Mieliśmy pracować razem w pokoju gościnnym u o... jezuitów. Widziałem sytuacje, że dana grupa aktywnych ludzi Solidarności przybywa do nas na umówione spotkanie, a na następne, umówione już się nie pokazuje. Okazało się, że pani Ewa spotykała się z nimi poza wyznaczonym biurem. Temat jest ważny miał „bolesne konsekwencje”. Rok1988 i 1989 to najostrzejszy czas rywalizacji w opozycji. Jednym szykowano miejsca internowania, innym stołki we władzach politycznych i państwowych. Tutaj należy widzieć kolaboracyjne ruchy Juszko.

Energetyka Łódzka (łódzki Zakład Energetyczny). Aktywna służba po drugiej stronie ówczesnej barykady w antykomunizmie. Łódź jako miasto była podwójnym, ważnym ośrodkiem opozycji. Energetyka poprzez postacie takie jak moja i liderów opozycji pracujących w ŁZE to pełnia zasadniczego konfliktu w opozycji. Grupa Kropiwnickiego i Edelmana – obrazowo wskazując. Późniejsze próby: ZChN i ROAD.
Tyle na początek.

witold k

12 stycznia 2018

5
Ocena: 5 (11 głosów)
Twoja ocena: Brak