Skip to main content

Historia Solidarności Energetyków piotrkowskich na tle ówczesnego czasu w Piotrkowie i Łodzi

portret użytkownika witold k
14.01.1989 Ogloszenie KZ S.jpg
Właśnie minęło 35 lat
Notatkę - zajawkę napisałem w styczniu 2018 na rok przed rocznicą. To było wydarzenie... Grupa Robocza KK środowisko nieuznające rozwiązania związku zawodowego jako działań niezgodnych z MPP utrzymało działalność struktury przez całe lata Juty Wojskowej, a po 1989 na złość całej ekipie (Geremek Kiszczak) ponownie zafunkcjonowało we wierchuszce NSZZ"S". Naprawdę: historia, która nakazuje zdjąć czapkę przed nami, została całkowicie w moim środowisku pracy zlekceważona. Może w kolejnych okrągłych rocznicach dojrzeją.

14 stycznia 2020

z naszego archiwum

14 stycznia 2018 roku minie 29 lat od reaktywacji legalnej działalności NSZZ ”S” w Rejonie Energetycznym Piotrków Trybunalski – jak się potem okaże - pierwszej w polskiej energetyce. Oddaję cały rok (na XXX rocznicę) na spisanie wspomnień zebranie (grupa zamknięta i chmara) dokumentów.

Jeszcze na początek: W Piotrkowie funkcjonowała, choć nieformalnie, grupa (spersonalizowana dwoma nazwiskami Mroziński, Kowalczyk) związana z ideą nieuznawania prawa Junty Wojskowej (w Bełchatowie: Ryszard Wyczachowski w Łodzi - siedziba GR KK z liderem J. Kropiwnickim) i z niej wynikającego rozwiązania NSZZ ”S”. Dziś wiemy, że komuniści chcieli posłużyć się TW Bolkiem w spr. reaktywacji Solidarności bez Geremków i spółki. Od 1984 r. pierwszego kontaktu poza Macierewiczem i Siłą Nowickim zaczęło się układanie III RP. Szykowanie miejsc internowania dla „ekstremy”.

KZ NSZZ "S" w RE Piotrków jest drugą, może trzecią w PT ujawnioną KZ. Tutaj należy się informacja. Pod koniec 1988 roku Zarząd Miejski w PT NSZZ ”S" deleguje mnie, członka tego gremium, do pracy w biurze przygotowującym chętne Komisje do ich ujawniania – przygotowywania szkoleń i dokumentów. Zespół był dwuosobowy: Witold Kowalczyk i Ewa Juszko-Pałubska prawnik. Mieliśmy pracować razem w pokoju gościnnym u o. jezuitów. Widziałem sytuacje, że dana grupa aktywnych ludzi Solidarności przybywa do nas na umówione spotkanie, a na następne umówione, już się nie pokazuje. Okazało się, że pani Ewa spotykała się z nimi poza wyznaczonym biurem. Temat jest ważny, miał „bolesne konsekwencje”. Rok 1988 i 1989 to najostrzejszy czas rywalizacji w opozycji. Jednym szykowano miejsca internowania, innym stołki we władzach politycznych i państwowych. Tutaj należy widzieć kolaboracyjne ruchy Juszko.

Energetyka Łódzka, łódzki Zakład Energetyczny - Aktywna służba po drugiej stronie ówczesnej barykady w antykomunizmie. Łódź jako miasto, była podwójnym, ważnym ośrodkiem opozycji. Energetyka poprzez postacie takie jak moja i liderów opozycji pracujących w ŁZE - to pełnia zasadniczego konfliktu w opozycji. Grupa Kropiwnickiego i Edelmana – obrazowo wskazując: późniejsze próby ZChN i ROAD.
Tyle na początek.

witold k

12 stycznia 2018

Powiązane
Powiązane

4.81818
Ocena: 4.8 (44 głosów)
Twoja ocena: Brak

To była sobota

portret użytkownika witold k
5

To była sobota ten 14 stycznia 1989 rok.... zasługuje na refleksję. Zrobię to

Właśnie minęło 31 lat

portret użytkownika witold k

Notatkę - zajawkę napisalem w styczniu 2018 na rok przed rok przed rocznicą. To było wydarzenie... Grupa Robocza KK środowisko nieuznające rozwiązania związku zawodowego jako działań nie zgodnych z MPP utrzymało działalność struktury przez całe lata Juty Wojskowej a po 1989 na złość całej ekipy (Geremek Kiszczak) ponownie zafunkcjonowało w NSZZ"S". Naprawdę: historia która nakazuje zdjąć czapkę przed nami została całkowicie, w moim środowisku pracy zlekceważona. Może w kolejnych okrągłych rocznicach dojrzeją. Na pewno jak już mnie się pozbędą...

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.