Skip to main content
portret użytkownika Marek

800 lat Piotrkowa Trybunalskiego

logo800.jpg

Jubileusz jest okazją do porządkowania, dokumentowania odległej historii miasta i tej współczesnej. Na historię składają się wielkie wydarzenia, fakty, ale i te drobne, o których nie wie ogół społeczności.

Chwała Dyrekcji ZSP-1 za przywrócenie „skazanej na zapomnienie” historii szkoły. Odbyła się piękna uroczystość Jubileuszu 111-lecia tradycji tej szkoły.

 • „Nie chwała” dla Dyrekcji Zespołu Szkół „Gabor” za sprawą usuniętej tablicy pamiątkowej z fasady budynku szkoły w Al. 3 Maja nr 36/38, zamieszczonej przez towarzystwo TPPT.
 • Do TPPT

  portret użytkownika Marek

  z naszego archiwum

  Do Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego.

  Byli Państwo właścicielem tablicy pamiątkowej, którą zamocowano na fasadzie budynku dawnej „Szkoły Jacobsona”, zajmowanym obecnie przez „Szkoły Gabor”. Płyta z brązu, upamiętniała historycznie doniosły fakt założenia, pierwszego w Piotrkowie, „Gimnazjum Polskiego” pod zaborem rosyjskim. Wywalczyła go, strajkami w 1905r, wspaniała młodzież piotrkowska. Tablicy nie ma.

  Co to jest prowokacja?

  Co to jest prowokacja?

  W budynku tym inż.Jacobson założył pierwszą szkołę z językiem polskim, tzw. "Gimnazjum Polskie". Wywalczyła ją strajkami młodzież piotrkowska w 1905 roku.


  Tablicę pamiątkową skradziono w 2013 roku a remont wykonano w 2012 roku?

  Tablica powinna być solidnie przymocowana do ściany. Może zajmie się tym Policja? Ktoś w 2013 roku zamalował ślad po skradzionej tablicy! (patrz zdjęcie z 2013r)

  mam nadzieję

  mam nadzieję

  Apel do Szkół Gabor o godniejsze wyeksponowanie tablicy na budynku szkoły:
  o zabudowę niechlujnej puszki przyłączeniowej, o automatyczne oświetlenie tablicy, o uchwyt do flagi na okoliczność Swięta Niepodległości.

  Polska młodzież, strajki szkolne 1905 - 1907 o naukę w języku ojczystym

  portret użytkownika Marek
  tablica.JPG

  W mojej okolicy zamieszkania jest tablica pamiątkowa jak na załączonym zdjęciu. Czy w moim mieście rodzinnym - Piotrkowie, w podobny sposób upamiętniono walkę młodzieży z rusyfikacją?

  Serdecznie pozdrawiam

  PS
  Nieśmiało pozwolę sobie zasugerować, że budynek zapomnianej "Szkoły Jacobsona " w Al.3 Maja 36 , byłby właściwym miejscem upamiętnienia historycznych faktów.

  Marek

  26 maja 2012

  Subskrybuj zawartość