Skip to main content

Niedoceniony Bohater

portret użytkownika Z sieci

Władysław Korowajczyk zmarł 10.02.2023; urodził się w Wilnie w 1934 r. Jego ojciec, kapitan rezerwy, został zamordowany w Katyniu. Matka - Halina w okresie wojny uczyła na tajnych kompletach. Władysław swoją edukację rozpoczął w tajnym szkolnictwie. W okresie okupacji niemieckiej włączył się w działalność tajnego harcerstwa. Kolportował m.in. tajne pismo "Niepodległość". W 1945 r., w obawie przed wywózką na Syberię, Halina, z dwoma synami wyjechała do Łodzi. Tutaj Władysław ukończył szkołę średnią i Akademię Medyczną, uzyskując tytuł lekarza.

W r. 1957 włączył się w próby odnowy ZHP. Niestety poczynania te zakończyły się fiaskiem. Związek Harcerstwa Polskiego "przywłaszczyło" sobie pokolenie komunistycznych rewizjonistów z Jackiem Kuroniem na czele - twórcą Drużyn Walterowskich i Czerwonego Harcerstwa. 21 maja 1975 roku został przez nieznanych sprawców napadnięty i pobity. Napad wynikał z przyczyn politycznych. Na skutek urazu całkowicie utracił wzrok. Mimo tej dysfunkcji, czynnie uczestniczył w życiu politycznym, społecznym i zawodowym.

W czasie stanu wojennego uprawiał działalność publicystyczną, m.in. w piśmie „Przedświt” ukazały się jego teksty), którą pod pseudonimami "Trzaska" i "Skorpion”. Od 1985 r. był aktywnym członkiem Konfederacji Polski Niepodległej Obszaru III Łódź. Na potrzeby działalności konspiracyjnej udostępniał swój samochód osobowy, uczestniczył w manifestacjach, przechowywał w swoim mieszkaniu podziemne wydawnictwa. W 1989 r. był uczestnikiem III Krajowego Zjazdu KPN.
Po utworzeniu Polskiej Partii Niepodległościowej wraz z częścią łódzkich działaczy KPN przyłączył się do tej inicjatywy.

W 1989 r. współorganizował Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, od początku był członkiem Zarządu Głównego. Był inicjatorem powołania w Łodzi Oddziału TMWiZW. W 1989 r. został wybrany prezesem Na przestrzeni 2 dekad łódzki Oddz. TMWiZW wystosował ponad 50 petycji, listów, protestów do wszystkich możliwych władz i znaczących osobistości w Polsce i na Litwie. Dotyczyły one dyskryminacji rdzennej mniejszości polskiej w Republice Litewskiej.

Na przełomie lat 1989/90 włączył się w organizowanie Stowarzyszenia Okręgu Wileńskiego AK "Wiano", pełniąc różne funkcje w zarządzie. Udzielał się w organizowaniu Muzeum Okręgu Wileńskiego AK przy Liceum Katolickim na Teofilowie w Łodzi. Pan Korowajczyk był członkiem Stow. "Rodzina Katyńska" W Katyniu zostało zamordowanych 5 członków jego rodziny.

Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, a w 2006 roku Medalem Pro Memoria oraz w 2016 r Krzyżem Wolności i Solidarności. Znam wielu, którzy za mniejsze zasługi otrzymali znacznie wyższe odznaczenia państwowe.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

13 lutego 2023

5
Ocena: 5 (4 głosów)
Twoja ocena: Brak