Skip to main content

Notatnik ekonomiczny

Dziennik ekonomiczny– stopy procentowe. Skutki bezpośrednie i pośrednie

portret użytkownika Z sieci

Obniżenie stóp procentowych nominalnie niemal do zera, a realnie do wielkości ujemnych, dało nie dało „podręcznikowych” skutków takiej operacji. Nie spowodowało zwiększenia dostępności kredytów poprzez obniżkę ich ceny, do wzrostu akcji kredytowej, która miałaby doprowadzić do wzrostu popytu inwestycyjnego i konsumpcyjnego w gospodarce. W warunkach recesji kredytodawcy zazwyczaj zaostrzają kryteria oceny zdolności kredytowej ewentualnych kredytobiorców, a potencjalni inwestorzy o „zdrowych fundamentach” raczej wstrzymują się z decyzjami.

Dziennik ekonomiczny – Inflacja

portret użytkownika Z sieci

Wyniki gospodarcze Polski w 2020 były znacznie lepsze niż można się było obawiać. W szczególności dotyczy do dynamiki PKB, wyników handlu zagranicznego, zatrudnienia i bezrobocia oraz deficytu budżetowego i długu publicznego.

Inflacja w 2020 i prognoza na 2021

Dziennik ekonomiczny – PKB, bezrobocie, handel zagraniczny, deficyt i dług publiczny

portret użytkownika Z sieci

Dziennik ekonomiczny – PKB, bezrobocie, handel zagraniczny, deficyt i dług publiczny Z najnowszych danych wynika, że r. 2020 przebiegał dla naszego kraju łagodniej niż mogliśmy się obawiać. Możemy też z umiarkowanym optymizmem patrzeć w najbliższą przyszłość.

PKB obniżył się o 2,8%. To znacznie mniej niż średnio w UE.

002 Notatnik ekonomiczny – kilka uwag o budżecie państwa

portret użytkownika Z sieci

Budżet Państwa

Tradycyjna ocena monetarna

Notatnik ekonomiczny – Sytuacja gospodarcza w 2021

portret użytkownika Z sieci

PKB

Prognozy dotyczące IV kw 2020 (podobnie jak III) oraz dla całego roku są rewidowane w dół. Nie ulega też wątpliwości, iż ożywienie jakie zacznie się pod koniec I kw 2021 nie skompensuje strat PKB w 2020. Powrót do poziomu PKB z 2019 zostanie osiągnięty dopiero w 2022.

Bezrobocie

Zatrudnienie w gospodarce będzie spadać nie tylko z powodu kłopotów firm – bo „tarcze” już nie będą równie dobrze chronić jak dotąd, ale także ze względu na zapowiadane zwolnienia w sektorze publicznym. W efekcie bezrobocie będzie rosnąć powyżej obecnego 6,1-6,3%

Inflacja

Subskrybuj zawartość