Skip to main content

Marsz Pileckiego 2014

Marsz Rotmistrza Pileckiego w Bełchatowie

28.09.2014 13:00
28.09.2014 15:00

Społeczna Inicjatywa Patriotyczna „RAZEM” serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w I Bełchatowskim Marszu Rotmistrza Pileckiego w niedzielę 28 września 2014r. Tegoż dnia o godzinie 13.00 rozpocznie się on spod Kościoła Narodzenia NMP w Bełchatowie przy ul. Kościuszki 2.

portret użytkownika witold k

Zawnioskowali o uhonorowanie mojej osoby

herbPT.svg.png

„Piotrków – Pileckiemu” odchodzi do historii. Czeka na komentarze, opinie, wnioski na przyszłość. Wielu zapamięta „Marsz Pileckiego 2014” jako przełomowy moment dla Piotrkowian z indeksu. Mianowice Komitet Organizacyjny P-P (pod moją nieobecność) na propozycję p. Stanisława - jeszcze nie znam nazwiska – zawnioskował, aby podczas II części Marszu Witolda Pileckiego odczytać Wniosek – Apel do Prezydenta Miasta w sprawie uhonorowania mojej osoby, jako osoby zasługującej na wyróżnienie Prezydenta Miasta.

Marsz Pileckiego 2014

Polecam galerię zdjęć z Marszu Pileckiego 2014

portret użytkownika Admin

Komunikat o utrudnieniach w ruchu pojazdów

18 maja 2014 w godzinach 17.oo – 19.oo odbędzie się impreza obywatelska – Marsz Witolda Pileckiego. W związku z tym wystąpią utrudnienia w ruchu pojazdów na odcinku ulicy Słowackiego od skrzyżowania z ulicą Aleje Armii Krajowej do Amfiteatru bądź (pogoda) do ul. Kazimierza Stronczyńskiego.
Stosownie do odpowiednich regulacji prawnych w zakresie wykorzystania dróg publicznych w sposób szczególny Organizator Marszu dostosuje się do przyjętych norm.

Marsz będzie:

 • Zabezpieczony chorągiewką na początku i końcu kolumny
 • Pro Memoria Witold Pilecki V

  Wybitny historyk angielski, prof. Michael Foot zaliczył rtm. do sześciu najodważniejszych ludzi walczących w ruchu oporu podczas II wojny światowej. Bohater Auschwitz i Powstania Warszawskiego, człowiek stanowiący heroiczny przykład oporu wobec Niemców, został rozstrzelany, a jego nazwisko trafiło na listę najbardziej ocenzurowanych. Na pół wieku bohater II wojny światowej zniknął z książek, gazet i programów telewizyjnych. Przez kilkadziesiąt lat wydawało się, że komunistyczne „imperium zła” zwyciężyło. Sprawa o którą walczył rtm. ostatecznie jednak zatriumfowała po 1989.

  portret użytkownika Admin

  Pro Memoria Witold Pilecki IV

  W 1944 r. coraz wyraźniej zdawano sobie sprawę, iż tereny kraju zostaną zajęte przez Armię Czerwoną, która dobrowolnie jej nie opuści. Okupację Polski przez ZSRR szacowano na 5-10 lat. Stworzono więc nową organizację podziemną, która miała uodpornić społeczeństwo na polityczną propagandę, oraz chronić osoby i instytucje polskie przed wrogą inwigilacją. Z założenia miała to być organizacja polityczno-wojskowa. Do pracy nad utworzeniem organizacji “NIE” - Niepodległość “Bór” Komorowski skierował płk. Augusta Fieldorfa ( słynnego “Nila”).

  portret użytkownika Paweł.

  Pro Memoria Witold Pilecki III

  W 1940 r. władze niemieckie zaczęły organizować na ziemiach polskich obozy koncentracyjne. Obok zastraszenia społeczeństwa chodziło również o uzyskanie darmowej siły roboczej i grabież mienia, oraz eksterminację więźniów. Aresztowania wśród żołnierzy Tajnej Armii Polskiej, osadzanie coraz większej liczby skazańców w obozie koncentracyjnym Auschwitz i rozszerzająca się jego zła sława w miarę zwiększania jego funkcji eksterminacyjnych - wpłynęły na decyzję Witolda Pileckiego, by się tam dobrowolnie udać. Zamiar ten zrealizował 19 września 1940 r.

  portret użytkownika Robert Rudnicki

  Pro Memoria Witold Pilecki II

  Przyszedł rok 1939 i wojna. Został zmobilizowany w ramach 19 Dywizji Piechoty, która została skierowana w okolice Piotrkowa Trybunalskiego do osłony szosy Piotrków – Tomaszów Mazowiecki. W nocy 5/6 września niemieckie natarcie 1 Dywizji Pancernej rozbiło polską dywizję. Dowodzony przez Pileckiego szwadron ułanów, rozbity został przez Niemców podczas ciężkich walk pod Wolborzem. Rozproszeni żołnierze, wśród których był także Pilecki, po przejściu Wisły włączyli się w szeregi odtwarzanej 41 Dywizji Piechoty Rezerwy.

  portret użytkownika Admin

  Ballada o Witoldzie PIleckim

  movie: 
  See video
  Subskrybuj zawartość