Skip to main content

Solidarność Piotrkowska

Wystawa w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Logo Muzeum.jpg

Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z nową wystawą, która przygotowana została w związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Ekspozycja podzielona została na osiem bloków tematycznych, których tytuły zaczerpnięte zostały z popularnych wówczas haseł, pieśni i utworów poetyckich:

 • 1. „Jeszcze trochę poczekaj, dorośnij. Opowiemy ci o tych wypadkach…” - część poświęcona wydarzeniom od sierpnia 1980 r. do grudnia 1981 r.
 • 2. „Komuna ma generała, a my mamy papieża!” - czyli życie codzienne w stanie wojennym
 • Wystawa w Muzeum

  portret użytkownika Z sieci

  "Irytujący Historyk" w edukacyjnej ekspresji... jak zawsze.
  https://www.youtube.com/user/IrytujacyHistoryk
  https://patronite.pl/IrytujacyHistoryk

  Zapraszamy do współpracy

  movie: 
  See video

  Wspomnienie niezbyt miłe (13)

  portret użytkownika witold k
  bl_jerzy_popieluszko.jpg

  Byłem tam w październiku 1984 – na Żoliborzu.

  Trzydzieści siedem lat to wystarczająco dużo aby na nowo podzielić się (w jednym miejscu) bardzo mocnym doświadczeniem.

  Mowa o osobistym udziale w modlitwie w kościele zbudowanym odwrotnie – tyłem do ulicy - (błogosławiony Stefan Wyszyński) zraz po podaniu komunikatu o tym, że naleziono ciało kapłana Jerzego Popiełuszki. W rozproszeniu w kilku miejscach o tym wspominam.

  Nie żyje działaczka opozycji antykomunistycznej Anna Czapczyk

  portret użytkownika witold k
  29.06.2020 11:30
  29.06.2020 12:30
  logo represjonowanych.jpg

  Nie spotkałem pani Ani w swej pracy, a raczej raczej postawie ani w Piomie, ani później. Owszem. Przewinąłem się kilka razy koło Świętej Pamięci Anny Czapczyk – wiedziałem o asekuracji w związku z Jej Tatą.

  Piotrków Trybunalski tak ma

  portret użytkownika witold k
  herbPT.svg.png

  Henryk wskazał nam istotę naszej historycznej, społecznej, politycznej pozycji w kraju. Tak więc Piotrków Trybunalski tak ma, powie o tym historyk, powie współczesny mieszkaniec. Da świadectwo.

  Nie pamiętam, praktycznie jeszcze za piotrkowianie.pl apelowałem do swojego koleżeństwa, współpracowników, aby zapisywali w odpowiednich tagach swoje uwagi, wspomnienia, dokumenty. Jeszcze się nie doczekałem, ale kilka jest.

  portret użytkownika witold k

  Opozycjonista

  Solidarnosc_logo.gif

  z naszego archiwum

  Opozycjonista to taki współczesny Powstaniec. W swej publicystyce, którą nazywam pisaniną, wiele razy do tematu się odnosiłem – nawet grupę roboczą o tym profilu założyłem.

  portret użytkownika witold k

  Działacz Opozycji Antykomunistycznej – osoba represjonowana z powodów politycznych

  Odznaka_honorowa_„Działacza_opozycji_antykomunistycznej_lub_osoby_represjonowanej_z_powodów_politycznych.jpg

  XL List do Przyjaciół

  13 grudnia 2019, jakże symbolicznie (w rocznicę 1981 pisania listu do LW) - zostałem poinformowany o nadaniu mi (symbolicznego) statusu Opozycjonisty. Kilka razy w ciągu tych lat odnosiłem się do pomysłu, projektu poszukania i wskazania ludzi opozycji antykomunistycznej.

  portret użytkownika witold k

  Wspomnienia niezbyt miłe (3)

  Solidarnosc_logo.gif

  „Pioma”. To pierwszy etap zaplątania w politykę mojego przyrodzonego żywiołu. Jestem synem raptusa i raptuski; tata to pamiętam, mama rodzicielka, której nie pamiętam; też miała być energiczna, mocna… Piękna, inteligentna… (przekaz rodzinny) trudny to był związek i szybko się skończył. Miałem 1.5 roku jak mama zmarła (28 lat).

  FMG Fabryka Maszyn Górniczych – komuniści każąc budować w Piotrkowie Trybunalskim fabrykę maszyn dla górnictwa kierowali się interesem – rozwojem przemysłowym Miasta w centrum Polski. Był to swego czasu największy zakład pracy w PT.

  portret użytkownika grzegorz

  Krzyż Wolności i Solidarności dla pana Janusza Migdała

  Solidarnosc_logo.gif

  Szanowny Pan Janusz Migdał

  Z okazji nadania Krzyża Wolności i Solidarności wyrażam swój podziw i szacunek wobec Pana działalności w tzw."Pierwszej Solidarności" Fabryki Maszyn Górniczych "PIOMA". Konsekwencją tego był pobyt w obozie wojskowym "Czerwony Bór", miejscu szczególnego prześladowania, do którego został Pan zesłany jako jedyna osoba z województwa łódzkiego. Pana postawa walki o niepodległą Ojczyznę oraz doznane krzywdy budzą najwyższy szacunek i są świadectwem Pana Patriotyzmu.

  Z Poważaniem

  Kto powinien być kustoszem znaku NSZZ "Solidarność’’?

  portret użytkownika Z sieci
  solidarnosc_logo1c.jpg

  Po raz kolejny rozgorzała dyskusja na temat praw do znaku NSZZ „Solidarność” pisanego „solidarycą”, czyli specjalnym krojem alfabetu wymyślonym przez Twórcę. Tym razem wybuchła ona w związku z tym, że Związek Zawodowy noszący tę nazwę i posługujący się tym znakiem, ograniczył prawo do posługiwania się nim przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Odtąd znak ma być tam używany jedynie w obrębie stałej wystawy, poświęconej historii Związku. Niektórzy z uczestników sporu (ku memu zdziwieniu także osoby bliskie mi ideowo) chcieliby, by ten symbol „należał do społeczeństwa, tak jak np.

  Subskrybuj zawartość