Skip to main content

"Ulmowie" piękny film

portret użytkownika Aptekarz

Niskobudżetowy, jednogodzinny film dokumentalny, zaprezentowany w środę 6 września 2023 roku w kinie Helios
w Piotrkowie Trybunalskim prawdopodobnie pobił rekord pod względem frekwencji widzów "0ppenhaimer"-a. Brawo, brawo, brawo.

Aptekarz

7 września 2023

Kara śmierci za pomoc żydom – ogłoszenie władz Generalnej Guberni

portret użytkownika Z sieci

Treść tego ogłoszenia (opublikowanym w języku niemieckim i polskim i rozwieszonym w formie afisza na ulicach m.in. Warszawy) warto przypomnieć pani prof. Engelking oraz innym badaczom, którzy formułują pretensje do Polaków nie-żydów za niewystarczającą pomoc udzielaną żydowskim współobywatelom. Przy takim zagrożeniu każdy gest pomocy był bohaterstwem! W żadnym innym kraju okupowanym przez Niemców takich represji nie stosowano.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

19 maja 2023

Kłopoty Żydów z Zofią Kossak-Szczucką

portret użytkownika Z sieci

Antysemityzm Zofii Kossak Szczuckiej był niewątpliwy i mocno utrwalony. Ale też nie ulegało wątpliwości jej szczere zaangażowanie w obronę życia ludności żydowskiej zagrożonego przez Niemców. I to w warunkach, gdy jakakolwiek pomoc żydom czy Żydom była karana śmiercią całej rodziny „winnego”. Władysław Bartoszewski, który w r.

PROTEST Zofii Kossak Szczuckiej – jednak antysemitka, ale…

portret użytkownika Z sieci

Zabieramy przeto głos my, katolicy Polacy. Uczucia nasze względem Żydów nie uległy zmianie. Nie przestajemy uważać ich za politycznych, gospodarczych i ideowych wrogów Polski. Co więcej, zdajemy sobie sprawę z tego, iż nienawidzą nas oni więcej niż Niemców, że czynią nas odpowiedzialnymi za swoje nieszczęście. Dlaczego, na jakiej podstawie – to pozostaje tajemnicą duszy żydowskiej, niemniej jest faktem nieustannie potwierdzanym. Świadomość tych uczuć jednak nie zwalnia nas z obowiązku potępienia zbrodni.

PROTEST Zofii Kossak Szczuckiej – o próbach przerzucenia odpowiedzialności na Polaków za zbrodnie niemieckie

portret użytkownika Z sieci

W swoim Apelu PROTEST! Opublikowanym w prasie podziemnej w Warszawie w sierpniu 1942 r. Autorka napisała:

[…] zdajemy sobie sprawę z tego, iż nienawidzą nas oni [żydzi – przyp.] więcej niż Niemców, że czynią nas odpowiedzialnymi za swoje nieszczęście. Dlaczego, na jakiej podstawie – to pozostaje tajemnicą duszy żydowskiej, niemniej jest faktem nieustannie potwierdzanym. Świadomość tych uczuć jednak nie zwalnia nas z obowiązku potępienia zbrodni.

Zofia Kossak-Szczucka – obowiązek katolików, obowiązek Polaków

portret użytkownika Z sieci

W swym apelu zatytułowanym PROTEST, opublikowanym w warszawskiej prasie podziemnej w sierpniu 1942 r. Autorka, uznawana przed II wojną światową za „oczywistą antysemitkę” pisze o obowiązku katolików i Polaków w obliczu zbrodni niemieckiej popełnianej na żydach (Polakach wyznania mojżeszowego):

Zofia Kossak oskarża świadków zbrodni

portret użytkownika Z sieci

W swym Apelu „PROTEST” Autorka, mająca przed II wojną światową opinię „antysemitki” potępiła milczenie nie tylko katów-Niemców, ale także świadków zbrodni:

Świat patrzy na tę zbrodnię, straszliwszą niż wszystko, co widziały dzieje, i – milczy. Rzeź milionów bezbronnych ludzi dokonywa się wśród powszechnego, złowrogiego milczenia.

Milczą kaci, nie chełpią się tym, co czynią.

Nie zabierają głosu Anglia ani Ameryka,

milczy nawet wpływowe międzynarodowe żydostwo, tak dawniej przeczulone na każdą krzywdę swoich.

Zofia Kossak, znana polska pisarka opublikowała w 1942 protest przeciw mordowaniu ludności żydowskiej przez Niemców

portret użytkownika Z sieci

PROTEST!

W getcie warszawskim, za murem odcinającym od świata, kilkaset tysięcy skazańców czeka na śmierć. Nie istnieje dla nich nadzieja ratunku, nie nadchodzi znikąd pomoc. Ulicami przebiegają oprawcy, strzelając do każdego, kto się ośmieli wyjść z domu. Strzelają podobnie do każdego, kto stanie w oknie. Na jezdni walają się nie pogrzebane trupy.

Czego młodzi Żydzi dowiadują się o Polsce i Polakach?

portret użytkownika Z sieci

Warto takie pytanie zadać zwłaszcza teraz, gdy stosunki Polski z Izraelem ulegają poprawie. Gdy młodzi Żydzi z Izraela co roku uczestniczyli w „Marszu Żywych” do Auschwitz-Birkenau pod zbrojną eskortą funkcjonariuszy z Izraela - czego dowiadywali się w ten sposób o Polsce? I gdy nie wolno im było swobodnie poruszać się np. po Krakowie, w którym nocowali? Podejrzewam, że przekaz był jednoznaczny: Polska jest krajem niebezpiecznym dla Żydów, a Polacy stanowią dla nich śmiertelne zagrożenie. Nie wiem, czego dowiadywali się w Auschwitz? Może tego, że „naziści mordowali Żydów”?

Dwie flagi

portret użytkownika Z sieci
Zonkile.png

W czasie Powstania w Getcie Warszawskim na dachu budynku na pl. Muranowskim powiewały dwie flagi: biało-niebieska syjonistyczna i biało-czerwona. Gmach był w czasie Powstania siedzibą władz Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) i jednym z głównych punktów oporu. ŻZW był organizacją konspiracyjną założoną przez b.żołnierzy Wojska Polskiego. Należeli do niego członkowie bojowych organizacji syjonistycznych o poglądach prawicowych. Przed II Wojną Światową większość z nich przeszła szkolenie bojowe przygotowując się do walki o utworzenie państwa Izrael.

Subskrybuj zawartość